KOMPRESY NA POWIEKI

Bardzo często w zaleceniach od naszych optometrystów możecie zobaczyć:
"Ciepłe suche kompresy na oczy - położyć na 10 minut, zdjąć i brzegi powiek wymasować". 
Po co to robić?
Na brzegach powiek znajdują się gruczoły (tzw. gruczoły Meiboma). Łojowa wydzielina, która w nich się znajduje odpowiedzialna jest za utrzymanie szczelności powiek po ich zamknięciu oraz ochronę oka przed utratą wilgotności.
Odpowiednia warstwa łez na rogówce oka jest niezbędna do prawidłowego i wyraźnego widzenia, ponieważ łzy są pierwszą powierzchnią, do której wpadają promienie świetlne odbijające się od wszystkich przedmiotów, które widzimy.
Brak higieny brzegów powiek i długi czas spędzany przed ekranami są powodem zatkanych gruczołów Meiboma. Wówczas widzenie może być niewyraźne, nawet jeśli są dobrane odpowiednie okulary. Ciepłe suche kompresy powodują rozpuszczenie wydzieliny znajdującej się w gruczołach brzegów powiek, a zatem ich "odetkanie".
 
 
 

DEMAKIJAŻ

O czym należy pamiętać wykonując tę czynność?
 
???? po pierwsze: nie kładź się spać w makijażu - podrażnia to skórę powiek, może doprowadzić do stanu zapalnego, uczulenia a do tego makijaż może wpaść do oka.
???? skóra wokół oczu jest najdelikatniejsza na całej twarzy, więc trzeba się z nią bardzo ostrożnie obchodzić
???? nadmierne i mocne tarcie powiek może spowodować stożek rogówki
???? najlepiej jest wykonywać delikatne koliste ruchy nasączonym w hipoalergicznym płynie płatku kosmetycznym
???? po zakończeniu demakijażu warto położyć na powieki ciepły, ale nie gorący (!) kompres, który rozpuści wydzielinę znajdującą się w gruczołach brzegów powiek
???? przed każdą czynnością związaną z oczami należy umyć ręce