Z czego zbudowane są okulary?

Okulary składają się z oprawy i soczewek okularowych. Oprawa ma swój front, który znajduje się z przodu, i dwa zauszniki po bokach. Zauszniki mogą być wyposażone w system amortyzacji popularnie nazywany flexami. Na środku oprawki znajduje się mostek, a zaraz pod nim część leżąca na nosie – zintegrowana z plastikową oprawką lub w postaci silikonowych nosków w oprawie metalowej. W okularach zamontowane są soczewki okularowe. To one korygują wadę wzroku oraz dodatkowo mogą chronić przed światłem, np. przed światłem UV albo światłem niebieskim pochodzącym z komputera.

Jakie są rodzaje soczewek okularowych?

Soczewki okularowe dzielimy na te jednoogniskowe, dwuogniskowe i progresywne. Soczewki jednoogniskowe montuje się w okularach osób, które potrzebują takiej samej korekcji dla każdej odległości patrzenia. Sprawdzą się one także gdy nie mamy wady wzroku, ale potrzebujemy okularów do czytania. Soczewki dwuogniskowe i soczewki progresywne przeznaczone są dla osób, które potrzebują innej mocy okularów, gdy patrzą z daleka, a innej wtedy kiedy patrzą z bliska. W ofercie naszego salonu optycznego znajdują się także soczewki okularowe do zadań specjalnych: biurowe, relaksacyjne oraz soczewki, chroniące przed sztucznym światłem. Przydatnym rozwiązaniem są także soczewki barwione – korekcyjne, ale jednocześnie przeciwsłoneczne. Nawet przy większych wadach wzroku można wykonać je ze specjalnego, cieńszego materiału, tak aby okulary i zamontowane w nich soczewki nie przyciągały zbędnej uwagi.

Co to są powłoki antyrefleksyjne?

Powłoki antyrefleksyjne to specjalne warstwy nanoszone na soczewki okularowe. Zwiększają one ilość światła, które przechodzi przez soczewkę okularową, dzięki czemu obraz staje się przejrzysty i komfortowy w odbiorze. Są nieodłącznym elementem każdej pary okularów. Dodatkowo mogą posiadać właściwości ułatwiające czyszczenie, chroniące przed światłem UV lub światłem sztucznym.

 
Jakie są rodzaje opraw okularowych?

Oprawy okularowe dzielimy na plastikowe i metalowe. Oprawy plastikowe , okalając na froncie całą soczewkę okularową, nadają każdej twarzy charakter. Oprócz tego nie uczulają. Oprawy metalowe są z kolei bardziej delikatne i szalenie uniwersalne, a ich położenie na nosie można wyregulować indywidualnie według potrzeb pacjenta. Część opraw metalowych ma z przodu zamontowaną żyłkę podtrzymującą soczewkę okularową. Sprawia to wrażenie okularów pustych od spodu, ale jest to rozwiązanie bardzo stabilne. Istnieją także okulary bezramkowe, popularne “patentki”, w których zauszniki i mostek przywiercone są do soczewek okularowych. Z tego powodu wykonywane są one z odpowiednio twardszych materiałów. 

 
Jak dbać o okulary?

Okulary są używane codziennie, dlatego – aby służyły Ci jak najdłużej – konieczna jest ich prawidłowa pielęgnacja. Każdego dnia powinny być czyszczone specjalnymi preparatami oraz miękką ściereczką. Nienoszone, powinny być przechowywane w etui – zabezpieczy je to przed osadzającym się kurzem i niespodziewanymi wypadkami, które mogłyby je uszkodzić. Środki do czyszczenia okularów nie powinny zawierać alkoholu, który może nieodwracalnie zniszczyć powłoki antyrefleksyjne. Bezpieczne preparaty kupisz w naszym salonie optycznym, a ściereczkę i etui dostaniesz wraz z zakupioną parą okularów. 

Oprócz codziennego dbania o okulary, nasi optycy w ramach karty serwisowej wymienią noski, poddadzą okulary specjalistycznemu, bezpiecznemu czyszczeniu oraz wyprofilują ich oprawki specjalnie dla Ciebie! Odpowiedzą także na wszystkie nurtujące Cię pytania. Serwis ten jest bezpłatny w ciągu 2 lat od zakupu okularów w naszym salonie. Odpłatnie serwisujemy także okulary zakupione w innych salonach optycznych. Tak samo, jak oddajesz samochód do przeglądu do mechanika, powierz swoje okulary optykowi, który sprawi, że będą służyły Ci dobrze przez wiele, wiele miesięcy.

Zepsute okulary? Żaden problem. W naszych rękach już nie jedne dostały drugie życie. To, co dla Ciebie jest usterką nie do przeskoczenia, dla nas jest codziennością, Prosimy tylko – jeżeli to możliwe – żebyś nie sklejał swoich okularów, gdy jedna z części złamie się lub odpadnie. Będzie nam łatwiej przywrócić im świetność.