Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe to skuteczny sposób korekcji wad wzroku pozwalający na dobre widzenie nawet w bardzo dynamicznych sytuacjach. Mogą ich używać zarówno osoby krótkowzroczne, nadwzroczne – specjalista wybierze wtedy soczewki sferyczne, jak i te mające astygmatyzm – polecanym rozwiązaniem są wtedy soczewki toryczne. Co więcej, istnieją soczewki multifokalne przeznaczone specjalnie dla prezbiopów, które skutecznie zastąpią okulary progresywne lub Twoje dwie dotychczasowe pary okularów – tę do chodzenia i tę do czytania.

Często używanymi soczewkami kontaktowymi są soczewki jednodniowe – parę takich soczewek zakładamy rano, a po zdjęciu po prostu wyrzucamy. Dużą popularnością cieszą się także soczewki dwutygodniowe i soczewki miesięczne – zakładamy je rano, a wieczorem po zdjęciu pielęgnujemy w specjalnie do tego przeznaczonym płynie. Możemy używać je do 14 lub 30 dni od otwarcia opakowania. 

 

Jaki wygląda dobór soczewek kontaktowych w naszym gabinecie?

Dobór soczewek kontaktowych trwa dłużej niż podstawowe badanie wzroku, ale specjalista sprawnie przeprowadzi Cię przez cały proces. Podczas rozmowy dowie się, jakie są Twoje potrzeby, pytając, czy nosiłeś już soczewki kontaktowe, jakich soczewek używałeś, oraz w jakich sytuacjach chciałbyś nosić je teraz (codziennie? raz w tygodniu?). Następnie przeprowadzi dokładne badanie wady wzroku wraz z oceną widzenia obuocznego. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie, jak Twoje oko wygląda w powiększeniu, by sprawdzić, czy jego powierzchnia jest zdrowa. 

Na podstawie przeprowadzonych badań specjalista wybierze najlepszą dla Ciebie soczewkę kontaktową i sprawdzi, jak leży ona na oku – wszystko po to, aby Twoje oczy były bezpieczne, a widzenie dobre i komfortowe przez wiele godzin. Podczas doboru nauczysz się także, jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe, jak je pielęgnować oraz jak używać ich bez obaw. 

Podczas wizyty śmiało pytaj o wszystko, czego nie jesteś pewien. Specjalista doradzi, wytłumaczy, a Ty będziesz mógł śmiało powiedzieć, że umiesz dobrze używać swoich soczewek kontaktowych. 

W ramach doboru zaprosimy Cię także na wizytę kontrolną, za którą nic nie dopłacisz, a my będziemy mieć pewność, że właściwie się Tobą zaopiekowaliśmy.

 

Jak powinno korzystać się z soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe są skutecznym i bezpiecznym sposobem korekcji wad wzroku, wymagają jednak przestrzegania kilku zasad. Powinny być dobrane u specjalisty kontaktologa – jest nim okulista lub optometrysta. Raz dobranych soczewek kontaktowych i środków do ich pielęgnacji nie powinno się samodzielnie zmieniać, a w razie wątpliwości zawsze należy skontaktować się ze swoim specjalistą. Używając soczewek kontaktowych, trzeba pamiętać o zachowaniu zasad higieny, myciu rąk przed ich założeniem lub zdjęciem , oraz o dezynfekcji soczewek miesięcznych i dwutygodniowych. Ważne są również regularne kontrole optometryczne – nie rzadsze niż raz w roku – oraz przestrzeganie zaleceń specjalisty. W czasie infekcji, np. gdy masz katar lub kaszel, zamień swoje soczewki kontaktowe na zapasową parę okularów, którą zawsze powinieneś mieć w domu.

Dla naszych klientów, którzy zdecydowali się na korekcję soczewkami kontaktowymi, przygotowaliśmy specjalny program, dzięki któremu będą pamiętać, jakich zasad przestrzegać podczas użytkowania soczewek, dostaną przypomnienie o nadchodzącym terminie wizyty kontrolnej oraz o tym, że czas zamówić nową paczkę soczewek. 

 

Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe?
ZDECYDOWANIE TAK! Oto powody:
- nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań noszenia soczewek kontaktowych u dzieci, to tylko kwestia chęci i determinacji
- w niektórych sytuacjach, np. podczas WF-u, zajęć tanecznych, urodzinek w parkach zabawy, soczewki kontaktowe sprawdzą się lepiej niż okulary
- dzieci szybciej się uczą, dlatego im szybciej pokaże im się jak zakładać, zdejmować i pielęgnować soczewki kontaktowe, tym szybciej opanują tę umiejętność i w przyszłości zamiast jednej opcji - okulary, będą miały dwa - okulary i soczewki kontaktowe
- dzieci są bardziej obowiązkowe wbrew pozorom dorośli nieraz machną ręką i nie przejmą się zbytnio zaleceniami optometrysty, że o soczewki kontkatowe trzeba dbać, czyścić je, regularnie wymieniać płyn itp. Dzieci o wiele bardziej stosują się do tych rad
- soczewki kontaktowe dają szersze pole widzenia - zwłaszcza przy dużych wadach wzroku
- soczewki kontaktowe (oczywiście o właściwych mocach) są metodą korekcji, dzięki której wada wzroku dziecka jaką jest krótkowzroczność będzie może wolniej postępować
Noszenie soczewek kontaktowych u dziecka niewątpliwe wymaga dużo czasu i zaangażowania rodziców. Naszym zdaniem warto, ponieważ jest to inwestycja w lepsze możliwości wzrokowe dziecka na przyszłość!