Kto to jest okulista?

Okulista to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu. Niektórzy okuliści dobierają także okulary i soczewki kontaktowe, ale nie jest to ich główne zadanie. Do okulisty warto zgłaszać się regularnie na badania kontrolne, zwłaszcza badanie dna oka i ciśnienia śródgałkowego. Badania te pozwalają na wykrycie chorób, które jeszcze nie dają żadnych objawów, oraz na szybkie wdrożenie leczenia. Warto odwiedzać okulistę minimum raz na 2 lata, a po 60 roku życia 1 raz w roku, lub częściej.

Kto to jest optometrysta?

Optometrysta to specjalista zajmujący się doborem korekcji okularowej, terapią widzenia oraz ogólno pojętą edukacją wzrokową. Zgłosisz się do niego, aby sprawdzić, jaką masz wadę wzroku, czyli wadę refrakcji. Jeżeli istnieje taka konieczność, optometrysta przepisze Ci okulary lub soczewki kontaktowe. W przypadku zaburzeń widzenia obuocznego, na przykład zeza, uciekającego oka albo w przypadkach niedowidzenia, optometrysta przeprowadzi skuteczną terapię widzenia lub przepisze odpowiednie pomoce wzrokowe. Pomoże nawet malutkim dzieciom i osobom starszym, na przykład po udarach. Zgłosisz się do niego nie tylko wtedy, gdy potrzebujesz nowych okularów, gorzej widzisz lub widzisz podwójnie, ale także na kontrolę – minimum 1 raz na 2 lata lub 1 raz w roku, jeżeli nosisz soczewki kontaktowe. 

W naszym salonie możesz się umówić na badanie do naszych optometrystów - Darii Bąk i Mateusza Grzesika.

 

Kto to jest optyk?

Optyk to specjalista, który wykonuje okulary i pomoce wzrokowe. Spotkasz go jednak nie tylko w warsztacie, lecz także w salonie optycznym. Pomoże dobrać najbardziej odpowiednią oprawę, pasującą zarówno do twarzy pacjenta, jak i wady jego wzroku. Optyk dopasuje oprawę tak, by idealnie leżała na twarzy, i wymierzy, gdzie zamontować soczewki okularowe, sprawdzając położenie źrenic, tak aby nowa korekcja idealnie zapewniła dobry wygląd i najlepsze widzenie. Optyk wykona także naprawy Twoich okularów, lup i lunetek.

W Salonie OMG czeka na Ciebie fachowa obsługa dwóch optyczek - Sylwii i Olgi, które zajmą się Tobą zaraz po badaniu wzroku oraz wtedy, gdy przyjdziesz z własną receptą lub przyniesiesz okulary do naprawy. 

 

Kto to jest ortooptystka?

Ortooptystka to specjalistka lub specjalista (tak! mężczyzna też może zostać ortooptystką), który prowadzi specjalistyczne terapie widzenia we współpracy z okulistą. Poprowadzi małego pacjenta przez wymagający proces zasłaniania oczka, na przykład w terapii niedowidzenia lub zeza, oraz pomoże w bardziej powszechnych problemach, takich jak trudności z czytaniem, myleniem liter, czy problem z przepisywaniem z tablicy. 

 

Kto to jest tyflopedagog?

Tyflopedagog to nauczyciel dzieci niewidomych i słabowidzących. Towarzyszy im podczas edukacji, wspierając ich rozwój na każdym etapie. W swojej pracy dostosowuje wymagania indywidualnie do potrzeb dziecka, na przykład podczas nauki orientacji przestrzennej.