Badanie wzroku w naszym salonie OMG trwa ponad godzinę, ponieważ stawiamy na najwyższą jakość i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Nasi optometryści dokładnie sprawdzają wzrok, by móc rzetelnie zadbać o zdrowie Waszych oczu oraz zaproponować najlepsze rozwiązania optyczne.
Poniżej przedstawiamy etapy wizyty. Kolejność poszczególnych badań oraz czas ich trwania mogą się różnić – w zależności od potrzeb konkretnego pacjenta oraz indywidualnej oceny optometrysty.
1️⃣ Wywiad
Optometrysta przeprowadza szczegółowy wywiad. Zadaje pytania m.in. o historię wcześniejszych badań wzroku, występujące choroby okulistyczne i ogólne czy przyjmowane leki. Kluczowe jest również poznanie powodu wizyty – czy jest to rutynowa kontrola, czy może pojawiły się niepokojące objawy. Optometrysta dużą uwagę poświęca zgłaszanym dolegliwościom oraz określa indywidualne potrzeby wzrokowe pacjenta.
2️⃣Badania wstępne
Wykonywany jest jest pomiar ostrości wzroku dla każdego oka oraz obuocznie, a także komputerowe badanie wzroku za pomocą autokeratorefraktometru. Urządzenie to wyznacza przybliżoną wadę wzroku i drukuje wynik w formie przypominającej sklepowy „paragon”. Ważne! Ten wynik nie jest wynikiem ostatecznym i służy wyłącznie jako wstępna informacja dla optometrysty. Następnie za pomocą różnych testów sprawdzana jest ogólna kondycja układu wzrokowego – stan akomodacji, konwergencji czy prawidłowość ruchów oczu.
3️⃣ Dobór korekcji okularowej do dali
Wyznaczana jest wada wzroku osobno dla oka prawego oraz lewego. Badanie odbywa się przy użyciu foroptera – specjalnego urządzenia przypominającego duże okulary, w których soczewki okularowe zmieniają się automatycznie po kliknięciu przez optometrystę odpowiednich ustawień na tablecie.
4️⃣ Badanie widzenia obuocznego na foropterze
Podczas tego procesu optometrysta wykonuje szereg testów sprawdzających jak oczy współpracują ze sobą i czy są odpowiednio ustawione. Za pomocą tego badania można wykryć czy np. nie występuje zez lub inne zaburzeń widzenia, które mogą powodować zmęczenie oczu, bóle głowy czy trudności z koncentracją.
5️⃣ “Spacer po salonie”
Pacjent zakłada specjalną oprawę próbną, do której włożone są szkła korygujące wadę wzroku wykrytą podczas badania. Wykonuje krótki spacer najpierw po gabinecie, a następnie przechodzi do otwartej przestrzeni salonu optycznego. Podczas spaceru oceniane jest samopoczucie – sprawdzane jest, czy obraz jest wyraźny, stabilny oraz czy podłoga nie wydaje się krzywa lub „pływająca”. Na tym etapie korekcja jest dostosowywana tak, by pacjent nie tylko widział wyraźnie w nowej korekcji, ale również czuł się w niej komfortowo w naturalnych, codziennych warunkach.
6️⃣ Dobór korekcji okularowej do bliży
Optometrysta sprawdza jak pacjent prawidłowo widzi z bliższych odległości – czy np. do czytania tekstu lub korzystania z komputera nie jest potrzebna inna moc okularów niż do patrzenia w dal. Jeśli potrzeba dodatkowej korekcji do bliży, ustalana jest odpowiednia moc soczewek.
7️⃣ Tomografia
W tym badaniu tworzona jest barwna mapa rogówki oka. Oceniany jest m.in. kształt przedniej i tylnej powierzchni rogówki oraz jej grubość. Tomografia jest szczególnie przydatna w przypadku podejrzenia stożka rogówki oraz innych nieprawidłowości rogówki.
8️⃣ Badanie w biomikroskopie (lampie szczelinowej)
Optometrysta oświetla oczy specjalistyczną wiązką światła i w dużym powiększeniu ogląda poszczególne struktury gałki ocznej, takie jak film łzowy, rogówka, tęczówka, soczewka wewnątrzgałkowa czy siatkówka. W trakcie badania wykonywane są zdjęcia oka oraz oceniane jest, czy wszystko mieści się w normie, czy też występują odstępstwa.
9️⃣ OCT
To nieinwazyjne i bezbolesne badanie obrazowe, które pozwala uzyskać bardzo dokładne przekroje, a także nawet wizualizację 3D różnych struktur oka. Optometrysta wykorzystuje urządzenie w celach przesiewowych, aby zobrazować plamkę żółtą oraz tarczę nerwu wzrokowego i wychwycić ewentualne nieprawidłowości na wczesnym etapie. OCT w gabinecie optometrycznym nie zastępuje konsultacji okulistycznej, ale może wskazać potrzebę dalszej, specjalistycznej diagnostyki. Dzięki temu możliwe jest szybkie podjęcie odpowiednich kroków w trosce o zdrowie oczu.
🔟 Tonometria
Optometrysta wykonuje pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego za pomocą urządzenia iCare. To ważny element przesiewowej kontroli, który może pomóc w wykryciu ryzyka rozwoju jaskry.
1️⃣1️⃣ Omówienie wyników
Po zakończeniu wszystkich badań optometrysta szczegółowo uzupełnia kartę badania, drukuje raporty z tomografu i OCT, zdjęcia z lampy szczelinowej oraz omawia wyniki. Przedstawiana jest ostateczna moc korekcji okularowej oraz wyjaśniane są wszystkie zauważone nieprawidłowości lub potwierdzane prawidłowe funkcjonowanie układu wzrokowego.
1️⃣2️⃣Omówienie zaleceń
W zależności od wyników badań mogą to być porady dotyczące wyboru odpowiedniego rodzaju okularów (np. jednoogniskowe, progresywne), dalszej diagnostyki specjalistycznej, zmiany nawyków związanych z pracą wzrokową, a także termin kolejnej kontroli. Wszystkie zalecenia są omawiane w sposób jasny i dostosowany do potrzeb pacjenta. To również czas dedykowany pytaniom od pacjentów – można uzyskać odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania oraz zdobyć wiedzę jak można na co dzień dbać o wzrok.