Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe to skuteczny sposób korekcji wad wzroku, pozwalający na dobre widzenie, nawet w bardzo dynamicznych sytuacjach. Mogą ich używać zarówno osoby krótkowzroczne, nadwzroczne – specjalista wybierze wtedy soczewki sferyczne, jak i te mające astygmatyzm – polecanym rozwiązaniem są wtedy soczewki toryczne. Co więcej, istnieją soczewki multifokalne przeznaczone specjalnie dla prezbiopów, które skutecznie zastąpią okulary progresywne lub Wasze dwie dotychczasowe pary okularów – tę do chodzenia i tę do czytania.

Często używanymi soczewkami kontaktowymi są soczewki jednodniowe – parę takich soczewek zakładamy rano, a po zdjęciu po prostu wyrzucamy. Dużą popularnością cieszą się także soczewki dwutygodniowe i soczewki miesięczne – zakładamy je rano, a wieczorem po zdjęciu pielęgnujemy w specjalnie do tego przeznaczonym płynie. Możemy używać je do 14 lub 30 dni od otwarcia opakowania.

Dobór soczewek kontaktowych trwa dłużej niż podstawowe badanie wzroku, ale specjalista sprawnie przeprowadzi Was przez cały proces. Podczas rozmowy dowie się, jakie są Wasze potrzeby, pytając, czy nosiliście już soczewki kontaktowe, jakich soczewek używaliście oraz w jakich sytuacjach chcielibyście nosić je teraz (codziennie? raz w tygodniu?). Następnie, przeprowadzi dokładne badanie wady wzroku wraz z oceną widzenia obuocznego. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie, jak Wasze oko wygląda w powiększeniu, by sprawdzić, czy jego powierzchnia jest zdrowa. 

Na podstawie przeprowadzonych badań, specjalista wybierze najlepszą dla Was soczewkę kontaktową i sprawdzi, jak leży ona na oku – wszystko po to, aby Wasze oczy były bezpieczne, a widzenie dobre i komfortowe przez wiele godzin. Podczas doboru nauczycie się także, jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe, jak je pielęgnować oraz jak używać ich bez obaw. 

Podczas wizyty zapytajcie o wszystko, czego nie jesteście pewni. Specjalista doradzi, wytłumaczy, a Wy będziecie mogli śmiało powiedzieć, że umiecie dobrze używać swoich soczewek kontaktowych. 

W ramach doboru zaprosimy Was także na wizytę kontrolną, za którą nic nie dopłacacie, a my będziemy mieć pewność, że właściwie się Wami zaopiekowaliśmy.

Soczewki kontaktowe są skutecznym i bezpiecznym sposobem korekcji wad wzroku, wymagają jednak przestrzegania kilku zasad. Powinny być dobrane u specjalisty kontaktologa – jest nim okulista lub optometrysta. Raz dobranych soczewek kontaktowych i środków do ich pielęgnacji, nie powinno się samodzielnie zmieniać, a w razie wątpliwości zawsze należy skontaktować się ze swoim specjalistą. Używając soczewek kontaktowych, trzeba pamiętać o zachowaniu zasad higieny, myciu rąk przed ich założeniem lub zdjęciem , oraz o dezynfekcji soczewek miesięcznych i dwutygodniowych. Ważne są regularne kontrole optometryczne – nie rzadsze niż raz w roku – oraz przestrzeganie zaleceń specjalisty. W czasie infekcji, np. gdy masz katar lub kaszel, zamieńcie swoje soczewki kontaktowe na zapasową parę okularów, którą zawsze powinniście mieć w domu.