Specjaliści ochrony wzroku

Okulista to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu. Niektórzy okuliści dobierają także okulary i soczewki kontaktowe, ale nie jest to ich główne zadanie. Do okulisty warto zgłaszać się regularnie na badania kontrolne, zwłaszcza na badanie dna oka i ciśnienia śródgałkowego. Badania te, pozwalają na wykrycie chorób, które jeszcze nie dają żadnych objawów, oraz na szybkie wdrożenie leczenia. Warto odwiedzać okulistę minimum raz na 2 lata, a po 60 roku życia 1 raz w roku lub częściej.

Optometrysta to specjalista zajmujący się doborem korekcji okularowej, terapią widzenia oraz ogólnopojętą edukacją wzrokową. Zgłosisz się do niego, aby sprawdzić, jaką masz wadę wzroku, czyli wadę refrakcji. Jeżeli istnieje taka konieczność, optometrysta przepisze Ci okulary lub soczewki kontaktowe. W przypadku zaburzeń widzenia obuocznego, na przykład zeza, uciekającego oka albo w przypadkach niedowidzenia, optometrysta przeprowadzi skuteczną terapię widzenia lub przepisze odpowiednie pomoce wzrokowe. Pomoże małym dzieciom i osobom starszym, na przykład po udarach. Zgłoście się do niego nie tylko wtedy, gdy potrzebujecie nowych okularów, gorzej widzicie lub widzicie podwójnie, ale także na kontrolę – minimum 1 raz na 2 lata lub 1 raz w roku, jeżeli nosicie soczewki kontaktowe.

Optyk to specjalista, który wykonuje okulary i pomoce wzrokowe. Spotkamy go nie tylko w warsztacie, lecz także w salonie optycznym. Pomoże dobrać najbardziej odpowiednią oprawę, pasującą zarówno do twarzy pacjenta i wady wzroku. Optyk dopasuje oprawę tak, by idealnie leżała na twarzy,i wymierzy, gdzie zamontować soczewki okularowe. Sprawdzi położenie źrenic, aby nowa korekcja idealnie zapewniła dobry wygląd i najlepsze widzenie. Optyk wykona naprawy Waszych okularów, lup i lunetek.

Ortooptystka to specjalistka, która prowadzi specjalistyczne terapie widzenia we współpracy z okulistą. Poprowadzi małego pacjenta przez wymagający proces zasłaniania oka, na przykład w terapii niedowidzenia lub zeza. Pomaga w bardziej powszechnych problemach, takich jak trudności z czytaniem, myleniem liter, czy problem z przepisywaniem z tablicy.

Tyflopedagog to nauczyciel dzieci niewidomych i słabowidzących. Towarzyszy im podczas edukacji, wspierając ich rozwój na każdym etapie. W swojej pracy dostosowuje wymagania indywidualnie do potrzeb dziecka, na przykład podczas nauki orientacji przestrzennej.