Wady wzroku

Wada wzroku to niezdolność oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na siatkówce. Wad wzroku nie leczymy, ponieważ nie są one chorobami. Natomiast korygujemy je za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub zabiegów refrakcyjnych. Wadę wzroku sprawdza optometrysta podczas badania refrakcji.

Wadami wzroku są krótkowzroczność, nadwzroczność (dalekowzroczność) i astygmatyzm. Z każdą z nich możemy się urodzić, ale mogą pojawić się także z wiekiem. Wady wzroku często, pogłębiają się stopniowo, dlatego na początku ich nie zauważamy – stąd ważne jest, aby przez całe życie regularnie kontrolować swój wzrok u optometrysty.

Krótkowzroczność to wada wzroku, która nie pozwala nam widzieć wyraźnie z daleka. Już niewielka powoduje, że znaki drogowe i litery na szkolnej tablicy stają się niewyraźne. Układ optyczny w oku, zbyt mocno załamuje promienie światła, które wpadają do naszego oka – okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe rozwiążą ten problem, a obraz stanie się wyraźny.

Nadwzroczność to wada wzroku, której można nie zauważyć. Czasami osoba nadwzroczna widzi źle, a czasami… tylko nie lubi czytać. Często ból głowy spowodowany jest ukrytą nadwzrocznością. Oko nadwzroczne ma za słabą moc, dlatego musi cały czas intensywnie pracować, aby obraz świata był wyraźny. Dlatego pamiętajmy – nie lekceważmy wizyt kontrolnych u optometrysty nawet wtedy, kiedy widzimy wyraźnie. Specjalista w gabinecie zadecyduje, czy musimy korygować wadę wzroku, oraz dobierze okulary lub soczewki kontaktowe.

Astygmatyzm to wada wzroku, która powoduje rozmyte widzenie zarówno z daleka, jak i z bliska. Światło wpadające do oka obarczonego astygmatyzmem nie załamuje się tak samo z każdej strony, dlatego obraz, który widzimy, jest daleki od ideału. Choć czasami czytamy nawet drobne litery i bez problemu widzimy numer nadjeżdżającego autobusu, możemy mieć astygmatyzm. Dlatego raz na 2 lata wskazana jest wizyta u optometrysty, który sprawdzi, czy nie pojawiła się u nas właśnie ta wada wzroku. Osoby mające astygmatyzm, aby widzieć lepiej, mogą nosić zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe.