Jakie są wady wzroku?

Wadami wzroku są krótkowzroczność, nadwzroczność (dalekowzroczność) i astygmatyzm. Z każdą z nich możemy się urodzić, ale mogą pojawić się one także wraz z wiekiem. Wady wzroku często pogłębiają się stopniowo, dlatego na początku ich nie zauważamy – stąd ważne jest, aby przez całe życie regularnie kontrolować swój wzrok u optometrysty. 

 

Co to jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to wada wzroku, która nie pozwala nam widzieć wyraźnie z daleka. Już niewielka powoduje, że znaki drogowe i litery na szkolnej tablicy stają się niewyraźne. Układ optyczny w oku zbyt mocno załamuje promienie światła, które wpadają do naszego oka – okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe rozwiążą ten problem, a obraz znów stanie się wyraźny. 

 

 
Co to jest nadwzroczność (dalekowzroczność)?

Nadwzroczność to wada wzroku, której można nie zauważyć. Czasami osoba nadwzroczna widzi źle, a czasami… tylko nie lubi czytać. Często ból głowy spowodowany jest ukrytą nadwzrocznością. Oko nadwzroczne ma za słabą moc, dlatego musi cały czas intensywnie pracować, aby obraz świata był wyraźny. Dlatego pamiętajmy – nie lekceważmy wizyt kontrolnych u optometrysty nawet wtedy, kiedy widzimy wyraźnie. Specjalista w gabinecie zadecyduje, czy musimy korygować wadę wzroku, oraz dobierze okulary lub soczewki kontaktowe.

 

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada wzroku, która powoduje rozmyte widzenie zarówno z daleka, jak i z bliska. Światło wpadające do oka obarczonego astygmatyzmem nie załamuje się tak samo z każdej strony, dlatego obraz, który widzimy, jest daleki od ideału. Choć czasami czytamy nawet drobne litery i bez problemu widzimy numer nadjeżdżającego autobusu, możemy mieć astygmatyzm. Dlatego raz na 2 lata wskazana jest wizyta u optometrysty, który sprawdzi, czy nie pojawiła się u nas właśnie ta wada wzroku. Osoby mające astygmatyzm, aby widzieć lepiej, mogą nosić zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe.