Optometryści w gabinecie spotykają się z różnymi stanami powierzchni oka które występują u pacjenta. Ciężki Zespół Suchego Oka, dyskomfort podczas noszenia soczewek kontaktowych, alergia z objawami ocznymi lub problemy z uszkodzeniem nabłonka rogówki. W przypadku różnych stanów powierzchni oka warto zaproponować dedykowany do niego preparat.
 
???? Dla pacjentów stosujących soczewki kontaktowe najlepiej sprawdzą się nawilżające krople, bez konserwantów, które nie zawierają składników lipidowych w celu podniesienia komfortu noszenia soczewek kontaktowych na co dzień.
???? Dla pacjentów z Zespołem Suchego Oka najlepiej sprawdzi się preparat odpowiedni do jego potrzeb - uzupełniający warstwę wodną i/lub lipidową filmu łzowego w ciągu dnia, oraz krople w formie gęstego żelu w celu poprawy nawilżenia przed snem i po przebudzeniu.
???? Alergicy mogą odczuć zmniejszenie lub ustąpienie objawów jeśli do leczenia ogólnego alergii dodamy profilaktycznie krople z kromoglikanem sodu lub ketotifenem (antagoniści receptorów H1 . Pomocne mogą być również krople z ektoiną.
???? W przypadku drobnych otarć rogówki, erozji nabłonka spowodowanych przez różne czynniki można zabezpieczyć powierzchnię oka przed infekcjami bakteryjnymi kroplami z netylmycyną, jednak, jak każdy antybiotyk należy je stosować z rozwagą. W przypadku urazów spowodowanych czynnikiem “organicznym”, np. gałąź w lesie, okulista może zastosować leczenie przeciwgrzybicze preparatami na receptę.
???? U osób z tendencjami do występowania mętów,w początkowym etapie zaćmy można rozważyć stosowanie kropli z jodkiem potasu – ich używanie jest historyczne, jednak źródła podają że w części przypadków pacjent może odczuwać poprawę.