Choroby oczu

Nawet, jeżeli dobrze o nie dbamy, nasze oczy czasami chorują. Większość osób ma za sobą zapalenie spojówek, jęczmień lub gradówkę, które mogą pojawić się u każdego, niezależnie od wieku. Istnieje jednak szereg, często występujących chorób, takich jak zaćma, jaskra, czy zwyrodnienie plamki żółtej, które pojawiają się u nas z wiekiem. Choroby ogólne, np. cukrzyca, czy nadciśnienie, mogą powodować także zwyrodnienia siatkówki, tak zwane retinopatie. 

Niezależnie od tego, ile mamy lat i jakie jest nasze zdrowie, choroby oczu możemy nie zauważyć, ponieważ zazwyczaj nie powoduje ona bólu, a znaczące pogorszenie widzenia przychodzi późno. Jedynym skutecznym sposobem, by szybko zauważyć pojawiającą się chorobę są regularne kontrole optometryczne i okulistyczne – badajmy się regularnie!

Leczeniem chorób oczu zajmuje się lekarz okulista. Większość chorób oczu nie boli, dlatego warto regularnie odwiedzać okulistę, nie rzadziej niż raz na 2 lata. Do lekarza okulisty, przyjmującego w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Kiedy umawiamy się na wizytę prywatnie, nie ma takiej konieczności.

Zaćma to choroba, która powoduje, że soczewka w oku przestaje być przejrzysta. W zdrowym oku światło wpada do środka tak, jak wpada wiosną do domu przez czystą szybę. W oku z zaćmą świat widziany jest jak przez firankę. Stopniowo traci wyrazistość i kontrast. Dziś bardzo łatwo usuwa się zaćmę, wymieniając starą, zmętniałą soczewkę w oku na nową. Do zabiegu usunięcia zaćmy kwalifikuje lekarz okulista, a po nim, tego samego dnia, pacjent wraca do domu. Należy pamiętać, że nieleczona zaćma prowadzi do ślepoty – dlatego po 60. roku życia wzrok warto badać przynajmniej raz w roku.

Jaskra to choroba, która nieodwracalnie uszkadza wzrok, niszcząc nerw wzrokowy w oku. Postępuje bardzo powoli – mówimy wtedy o jaskrze otwartego kąta – lub pojawić się nagle i boleśnie – wtedy mamy zazwyczaj do czynienia z jaskrą zamkniętego kąta. Jaskra, związana jest najczęściej zza wysokim ciśnieniem w gałce ocznej – dlatego trzeba je regularnie kontrolować podczas badania wzroku. Jest to bardzo podstępna choroba, gdy zauważymy jej objawy, często są już one nieodwracalne. Jednakże, dostępnych jest wiele metod zapobiegania dalszemu rozwojowi choroby – bardzo istotne są regularne kontrole, które umożliwiają wykrycie jaskry we wczesnym stadium rozwoju. Jeżeli w Waszej rodzinie ktoś chorował na jaskrę, niezależnie od wieku, badajcie wzrok nie rzadziej niż raz w roku. Wasze oczy Wam za to podziękują.

AMD czyli Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, jak sama nazwa wskazuje, pojawia się… z wiekiem. Choroba ta ma dwie postaci – mokrą i suchą. Postać sucha jest zdecydowanie częstsza. Pojawia się powoli, powodując, że jakość widzenia stopniowo spada. Postać ta powoduje problemy z czytaniem, czy oglądaniem telewizji, a w zaawansowanym stadium nie można już rozpoznać twarzy bliskich. Choroba rozwija się przez wiele lat, więc można się na nią przygotować, dobierając lupy, czy odpowiednio urządzając mieszkanie, by pacjentowi żyło się jak najprościej. Nie są znane metody jej leczenia, ale dbając przez całe życie o zdrową dietę, ochronę przed światłem UV, dobry poziom cholesterolu we krwi oraz eliminując papierosy ze swojego trybu życia, możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Postać mokra jest bardziej gwałtowna, a jej postępowanie czasowo mogą zahamować leki. Może pojawić się dużo wcześniej niż postać sucha, dlatego regularne badania dna oka są konieczne, by wykryć ją już na wczesnym etapie.

Zapalenie spojówek to choroba, która powoduje, że nasze oczy są czerwone, pieką, szczypią i łzawią. Czasami na brzegach powiek pojawia się też ropna wydzielina. Może być wywołana np. przez alergen, wirus lub bakterię. Leczeniem zapalenia spojówek zajmuje się lekarz okulista.

Retinopatia cukrzycowa to choroba, która może pojawić się u pacjentów chorych na cukrzycę – zarówno I i II typu. Naczynia krwionośne siatkówki oka, czyli jego części odpowiedzialnej za odbieranie światła, zaczynają rosnąć nieprawidłowo – nieleczone prowadzą do znacznego osłabienia, a nawet utraty wzroku. Jeżeli chorujecie na cukrzycę, badajcie wzrok minimum 1 raz w roku.

Nadciśnienie dotyka coraz więcej osób, wpływaja negatywnie na układ krwionośny – w tym na tętnice znajdujące się w siatkówce oka. Takie zmiany prowadzą do retinopatii nadciśnieniowej, która może nieodwracalnie uszkodzić wzrok. Pamiętajcie, aby powiedzieć specjaliście podczas badania wzroku, o Waszych problemach z nadciśnieniem, nawet jeżeli jest ono niewielkie.