BAZA WIEDZY
Optyk Bydgoszcz | Optometria Bydgoszcz
Leki na wzrok
Nasi optometryści podczas wywiadu pytają każdego pacjenta, czy bierze leki, suplementy diety bądź terapie hormonalne. Jest to istotne nie tylko dla tego by dowiedzieć się czy pacjent faktycznie leczy dane schorzenie (które nieleczone może mieć wpływ na oczy), ale również czy sam lek nie ma wpływu na proces widzenia. Przykładowo, leki sterydowe mogą prowadzić po pewnym czasie stosowania do rozwoju zaćmy, która może pogarszać widzenie. Leki antydepresyjne, przeciwlękowe mogą powodować zmiany w napięciu akomodacji – wada wzroku może się zmieniać wraz ze zmianą dawki leku(jest to zależne od jego rodzaju). Leki hormonalne mogą mieć wpływ na ilość wydzielanych łez, a przez to pośrednio na jakość widzenia i objawy wysuszenia oczu. Leki na nadciśnienie i arytmię (zwykle beta-blokery) mają wpływ na ciśnienie wewnątrz gałki ocznej(zwykle je obniżają). Człowiek jest jedną całością, gdzie lek przyjmowany w chorobie nie mającej nic wspólnego z oczami, na oczy może mieć wpływ. I odwrotnie, w chorobach ogólnych, czasami pierwsze objawy można dostrzec w oczach (w związku ze zmianami na dnie oka, w soczewce oka). Ciekawostka – przedawkowanie sildenafilu (viagry) może powodować zmiany w widzeniu barw niebieskiej i żółtej!
Czytaj dalej
Przebieg badania wzroku
Poniżej przedstawimy Wam po kolei etapy badania: 1️⃣ Wywiad: w trakcie niego optometrysta zadaje Wam pytania na temat ostatnich okularów, chorób, przyjmowanych leków, chorób w rodzinie, no i oczywiście pyta Was o powód wizyty - czy coś niepokojącego się dzieje, czy przyszliście kontrolnie. 2️⃣ Komputerowe badanie wzroku: w skrócie jest to wydrukowanie takiego jakby paragonu z Waszą przybliżoną wadą wzroku, która może wyjść. Ważne - NIE JEST TO WYNIK OSTATECZNY! 3️⃣ Badanie wady wzroku na foropterze, czyli takich dużych okularach, w których zmieniają się szkła okularowe automatycznie, po kliknięciu przez optometrystę na odpowiednie pola w specjalnym tablecie. 4️⃣ “Spacer po salonie” w specjalnych okularach, w których są włożone szkła okularowe korygujące wadę wzroku, jaka wyszła podczas badania w gabinecie. Jeśli podczas tego spaceru dobrze się czujecie, widzicie wyraźny obraz, a kafelki na podłodze się Wam nie krzywią, to oznacza, że optometrysta już w 100% ustalił Waszą wadę wzroku. 5️⃣ Badanie widzenia obuocznego na foropterze. Podczas tego procesu optometrysta wykonuje szereg testów sprawdzających jak Wasze oczy współpracują ze sobą i czy są odpowiednio ustawione. Za pomocą tego badania można wykryć czy np. nie macie zeza lub innych zaburzeń widzenia. 6️⃣ Badanie wzroku z bliska. Na tym etapie optometrysta sprawdza jak widzicie z bliska i czy np. do czytania tekstu nie potrzebujecie innych mocy okularowych niż do patrzenia z daleka. 7️⃣ Badanie w biomikroskopie (lampie szczelinowej). Optometrysta oświetla Wasze oczy odpowiednim światłem i w dużym powiększeniu ogląda wszystkie struktury oka: czyli m.in. rogówki, tęczówki, soczewki wewnątrzgałkowej, siatkówki, plamki żółtej itp. Następnie wykonuje im zdjęcia i opisuje czy wszystko jest w normie, czy są jakieś nieprawidłowości. 8️⃣ Wypisanie karty badania oraz omówienie z pacjentem zaleceń. Podczas tego etapu (z resztą tak jak podczas całego badania) możecie zadać optometryście wszystkie nurtujące Was pytania i poradzić się go jak na co dzień dbać o wzrok. Na badanie Twoich oczu zawsze rezerwujemy dla Ciebie 90 minut czasu z optometrystą. Dzięki temu na każdym etapie możesz poprosić optometrystę o wyjaśnienie swoich wątpliwości, a także na spokojnie zastanowić się w jakich soczewkach widzisz lepiej lub gorzej.
Czytaj dalej
Krople do oczu
Optometryści w gabinecie spotykają się z różnymi stanami powierzchni oka które występują u pacjenta. Ciężki Zespół Suchego Oka, dyskomfort podczas noszenia soczewek kontaktowych, alergia z objawami ocznymi lub problemy z uszkodzeniem nabłonka rogówki. W przypadku różnych stanów powierzchni oka warto zaproponować dedykowany do niego preparat. ???? Dla pacjentów stosujących soczewki kontaktowe najlepiej sprawdzą się nawilżające krople, bez konserwantów, które nie zawierają składników lipidowych w celu podniesienia komfortu noszenia soczewek kontaktowych na co dzień. ???? Dla pacjentów z Zespołem Suchego Oka najlepiej sprawdzi się preparat odpowiedni do jego potrzeb - uzupełniający warstwę wodną i/lub lipidową filmu łzowego w ciągu dnia, oraz krople w formie gęstego żelu w celu poprawy nawilżenia przed snem i po przebudzeniu. ???? Alergicy mogą odczuć zmniejszenie lub ustąpienie objawów jeśli do leczenia ogólnego alergii dodamy profilaktycznie krople z kromoglikanem sodu lub ketotifenem (antagoniści receptorów H1 . Pomocne mogą być również krople z ektoiną. ???? W przypadku drobnych otarć rogówki, erozji nabłonka spowodowanych przez różne czynniki można zabezpieczyć powierzchnię oka przed infekcjami bakteryjnymi kroplami z netylmycyną, jednak, jak każdy antybiotyk należy je stosować z rozwagą. W przypadku urazów spowodowanych czynnikiem “organicznym”, np. gałąź w lesie, okulista może zastosować leczenie przeciwgrzybicze preparatami na receptę. ???? U osób z tendencjami do występowania mętów,w początkowym etapie zaćmy można rozważyć stosowanie kropli z jodkiem potasu – ich używanie jest historyczne, jednak źródła podają że w części przypadków pacjent może odczuwać poprawę.
Czytaj dalej
Zasada 20/20/20
Osoby, które spędzają dużo czasu patrząc na bliskie odległości – komputer, tablet, smartfon lub książkę – ponieważ ma taką pracę lub hobby – powinny koniecznie poznać zasadę 20/20/20. Można ją stosować zarówno w profilaktyce zdrowia oczu, jak i u osób które mają objawy związane ze zmęczeniem i przeciążeniem oczu przez pracę z bliskich odległości. Oryginalnie zasada 20/20/20 oznacza: raz na 20 minut, przez co najmniej 20 sekund popatrz na odległość przynajmniej 20 stóp. Zasadę tą można zaadaptować do polskich warunków: raz na 20 minut przez co najmniej 20 sekund patrzeć na 20 metrów. Chodzi o częste robienie przerw podczas pracy bliskiej. Akomodacja oka, wykorzystywana podczas patrzenia z bliska, w długim czasie jest bardzo męcząca dla oczu, ponieważ powoduje napięcie w soczewkach wewnątrzgałkowych. Jeśli soczewka jest zbyt długo napięta, mogą pojawić się problemy z rozluźnieniem, a w efekcie bóle oczu, bóle głowy i zmniejszoną ostrość wzroku.
Czytaj dalej
Promieniowanie UV
Słońce emituje promieniowanie elektromagnetyczne o różnej długości fal. Wyróżniamy: ???? podczerwień ???? światło widzialne ???? promieniowanie ultrafioletowe (UV) Samo promeiniowanie UV można podzielić na 3 rodzaje: 〽️ UVA (długość fali: 315–380 nm) - aż 95% z niego dociera do powierzchni ziemi, niezależnie od pogody i pory roku, przenika przez chmury, szkło i naskórek człowieka. 〽️ UVB (długość fali: 280–315 nm) - tylko 5% z niego dociera do powierzchni ziemi. Jego natężenie jest zależne od pory roku i dnia. Ten typ promieniowania UV odpowiada za opaleniznę oraz poparzenia słoneczne. 〽️ UVC (długość fali: 100–280 nm) - jest ono filtrowane przez ozon, który znajduje się w atmosferze i w związku z tym prawie w ogóle nie przenika do powierzchni ziemi. Dlatego nie ma wpływu na ludzi. Promieniowanie UV jest potrzebne, aby prawidłowo syntetyzować witaminy, a konkretnie witaminę D. Jednak jego nadmiar jest szkodliwy - może powodować uszkodzenia skóry, poparzenia oraz rozwój nowotworów, np. czerniaka. Dla oczu nadmiar UV może przyspieszać rozwój zaćmy oraz powstanie skrzydlika. Dlatego warto w posiadać okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Najlepiej sprawdzi się UV400, który blokuje każdą falę o długości poniżej 400 nanometrów.
Czytaj dalej
Higiena brzegów powiek
KOMPRESY NA POWIEKI Bardzo często w zaleceniach od naszych optometrystów możecie zobaczyć: "Ciepłe suche kompresy na oczy - położyć na 10 minut, zdjąć i brzegi powiek wymasować". Po co to robić? Na brzegach powiek znajdują się gruczoły (tzw. gruczoły Meiboma). Łojowa wydzielina, która w nich się znajduje odpowiedzialna jest za utrzymanie szczelności powiek po ich zamknięciu oraz ochronę oka przed utratą wilgotności. Odpowiednia warstwa łez na rogówce oka jest niezbędna do prawidłowego i wyraźnego widzenia, ponieważ łzy są pierwszą powierzchnią, do której wpadają promienie świetlne odbijające się od wszystkich przedmiotów, które widzimy. Brak higieny brzegów powiek i długi czas spędzany przed ekranami są powodem zatkanych gruczołów Meiboma. Wówczas widzenie może być niewyraźne, nawet jeśli są dobrane odpowiednie okulary. Ciepłe suche kompresy powodują rozpuszczenie wydzieliny znajdującej się w gruczołach brzegów powiek, a zatem ich "odetkanie". TERMOTERAPIA POWIEK Czy zmagacie się z problemem zmęczonych oczu, ciężkich powiek, czy uczucia piasku lub podrażnienia? Mamy usługę specjalnie stworzoną dla Was, a jest nią Kompleksowa Termoterapia Powiek! Terapia opiera się na: ????upłynnieniu zalegającej w gruczołach wydzieliny, ????usunięciu starego meibum, ????odpowiednim wyczyszczeniu powiek Zalecana dla osób, które: - spędzają dużo czasu z ekranami - pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach - skarżą się na objawy dyskomfortu podczas noszenia soczewek kontaktowych - chcą odświeżyć i zrewitalizować swoje powieki i powierzchnię oczu Nasi optometryści podczas zabiegu wykonują m.in. rozgrzewanie i masaż powiek, oczyszczanie rzęs i nawilżenie skóry. Dla najlepszych efektów, rekomendujemy wykonanie kilku sesji w ciągu miesiąca, najlepiej 2 razy w tygodniu przez miesiąc lub dwa! DEMAKIJAŻ O czym należy pamiętać wykonując tę czynność? ???? po pierwsze: nie kładź się spać w makijażu - podrażnia to skórę powiek, może doprowadzić do stanu zapalnego, uczulenia a do tego makijaż może wpaść do oka. ???? skóra wokół oczu jest najdelikatniejsza na całej twarzy, więc trzeba się z nią bardzo ostrożnie obchodzić ???? nadmierne i mocne tarcie powiek może spowodować stożek rogówki ???? najlepiej jest wykonywać delikatne koliste ruchy nasączonym w hipoalergicznym płynie płatku kosmetycznym ???? po zakończeniu demakijażu warto położyć na powieki ciepły, ale nie gorący (!) kompres, który rozpuści wydzielinę znajdującą się w gruczołach brzegów powiek ???? przed każdą czynnością związaną z oczami należy umyć ręce
Czytaj dalej
Okulary
Z czego zbudowane są okulary? Okulary składają się z oprawy i soczewek okularowych. Oprawa ma swój front, który znajduje się z przodu, i dwa zauszniki po bokach. Zauszniki mogą być wyposażone w system amortyzacji popularnie nazywany flexami. Na środku oprawki znajduje się mostek, a zaraz pod nim część leżąca na nosie – zintegrowana z plastikową oprawką lub w postaci silikonowych nosków w oprawie metalowej. W okularach zamontowane są soczewki okularowe. To one korygują wadę wzroku oraz dodatkowo mogą chronić przed światłem, np. przed światłem UV albo światłem niebieskim pochodzącym z komputera. Jakie są rodzaje soczewek okularowych? Soczewki okularowe dzielimy na te jednoogniskowe, dwuogniskowe i progresywne. Soczewki jednoogniskowe montuje się w okularach osób, które potrzebują takiej samej korekcji dla każdej odległości patrzenia. Sprawdzą się one także gdy nie mamy wady wzroku, ale potrzebujemy okularów do czytania. Soczewki dwuogniskowe i soczewki progresywne przeznaczone są dla osób, które potrzebują innej mocy okularów, gdy patrzą z daleka, a innej wtedy kiedy patrzą z bliska. W ofercie naszego salonu optycznego znajdują się także soczewki okularowe do zadań specjalnych: biurowe, relaksacyjne oraz soczewki, chroniące przed sztucznym światłem. Przydatnym rozwiązaniem są także soczewki barwione – korekcyjne, ale jednocześnie przeciwsłoneczne. Nawet przy większych wadach wzroku można wykonać je ze specjalnego, cieńszego materiału, tak aby okulary i zamontowane w nich soczewki nie przyciągały zbędnej uwagi. Co to są powłoki antyrefleksyjne? Powłoki antyrefleksyjne to specjalne warstwy nanoszone na soczewki okularowe. Zwiększają one ilość światła, które przechodzi przez soczewkę okularową, dzięki czemu obraz staje się przejrzysty i komfortowy w odbiorze. Są nieodłącznym elementem każdej pary okularów. Dodatkowo mogą posiadać właściwości ułatwiające czyszczenie, chroniące przed światłem UV lub światłem sztucznym. Jakie są rodzaje opraw okularowych? Oprawy okularowe dzielimy na plastikowe i metalowe. Oprawy plastikowe , okalając na froncie całą soczewkę okularową, nadają każdej twarzy charakter. Oprócz tego nie uczulają. Oprawy metalowe są z kolei bardziej delikatne i szalenie uniwersalne, a ich położenie na nosie można wyregulować indywidualnie według potrzeb pacjenta. Część opraw metalowych ma z przodu zamontowaną żyłkę podtrzymującą soczewkę okularową. Sprawia to wrażenie okularów pustych od spodu, ale jest to rozwiązanie bardzo stabilne. Istnieją także okulary bezramkowe, popularne “patentki”, w których zauszniki i mostek przywiercone są do soczewek okularowych. Z tego powodu wykonywane są one z odpowiednio twardszych materiałów. Jak dbać o okulary? Okulary są używane codziennie, dlatego – aby służyły Ci jak najdłużej – konieczna jest ich prawidłowa pielęgnacja. Każdego dnia powinny być czyszczone specjalnymi preparatami oraz miękką ściereczką. Nienoszone, powinny być przechowywane w etui – zabezpieczy je to przed osadzającym się kurzem i niespodziewanymi wypadkami, które mogłyby je uszkodzić. Środki do czyszczenia okularów nie powinny zawierać alkoholu, który może nieodwracalnie zniszczyć powłoki antyrefleksyjne. Bezpieczne preparaty kupisz w naszym salonie optycznym, a ściereczkę i etui dostaniesz wraz z zakupioną parą okularów. Oprócz codziennego dbania o okulary, nasi optycy w ramach karty serwisowej wymienią noski, poddadzą okulary specjalistycznemu, bezpiecznemu czyszczeniu oraz wyprofilują ich oprawki specjalnie dla Ciebie! Odpowiedzą także na wszystkie nurtujące Cię pytania. Serwis ten jest bezpłatny w ciągu 2 lat od zakupu okularów w naszym salonie. Odpłatnie serwisujemy także okulary zakupione w innych salonach optycznych. Tak samo, jak oddajesz samochód do przeglądu do mechanika, powierz swoje okulary optykowi, który sprawi, że będą służyły Ci dobrze przez wiele, wiele miesięcy. Zepsute okulary? Żaden problem. W naszych rękach już nie jedne dostały drugie życie. To, co dla Ciebie jest usterką nie do przeskoczenia, dla nas jest codziennością, Prosimy tylko – jeżeli to możliwe – żebyś nie sklejał swoich okularów, gdy jedna z części złamie się lub odpadnie. Będzie nam łatwiej przywrócić im świetność.
Czytaj dalej
Soczewki kontaktowe
Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych? Soczewki kontaktowe to skuteczny sposób korekcji wad wzroku pozwalający na dobre widzenie nawet w bardzo dynamicznych sytuacjach. Mogą ich używać zarówno osoby krótkowzroczne, nadwzroczne – specjalista wybierze wtedy soczewki sferyczne, jak i te mające astygmatyzm – polecanym rozwiązaniem są wtedy soczewki toryczne. Co więcej, istnieją soczewki multifokalne przeznaczone specjalnie dla prezbiopów, które skutecznie zastąpią okulary progresywne lub Twoje dwie dotychczasowe pary okularów – tę do chodzenia i tę do czytania. Często używanymi soczewkami kontaktowymi są soczewki jednodniowe – parę takich soczewek zakładamy rano, a po zdjęciu po prostu wyrzucamy. Dużą popularnością cieszą się także soczewki dwutygodniowe i soczewki miesięczne – zakładamy je rano, a wieczorem po zdjęciu pielęgnujemy w specjalnie do tego przeznaczonym płynie. Możemy używać je do 14 lub 30 dni od otwarcia opakowania. Jaki wygląda dobór soczewek kontaktowych w naszym gabinecie? Dobór soczewek kontaktowych trwa dłużej niż podstawowe badanie wzroku, ale specjalista sprawnie przeprowadzi Cię przez cały proces. Podczas rozmowy dowie się, jakie są Twoje potrzeby, pytając, czy nosiłeś już soczewki kontaktowe, jakich soczewek używałeś, oraz w jakich sytuacjach chciałbyś nosić je teraz (codziennie? raz w tygodniu?). Następnie przeprowadzi dokładne badanie wady wzroku wraz z oceną widzenia obuocznego. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie, jak Twoje oko wygląda w powiększeniu, by sprawdzić, czy jego powierzchnia jest zdrowa. Na podstawie przeprowadzonych badań specjalista wybierze najlepszą dla Ciebie soczewkę kontaktową i sprawdzi, jak leży ona na oku – wszystko po to, aby Twoje oczy były bezpieczne, a widzenie dobre i komfortowe przez wiele godzin. Podczas doboru nauczysz się także, jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe, jak je pielęgnować oraz jak używać ich bez obaw. Podczas wizyty śmiało pytaj o wszystko, czego nie jesteś pewien. Specjalista doradzi, wytłumaczy, a Ty będziesz mógł śmiało powiedzieć, że umiesz dobrze używać swoich soczewek kontaktowych. W ramach doboru zaprosimy Cię także na wizytę kontrolną, za którą nic nie dopłacisz, a my będziemy mieć pewność, że właściwie się Tobą zaopiekowaliśmy. Jak powinno korzystać się z soczewek kontaktowych? Soczewki kontaktowe są skutecznym i bezpiecznym sposobem korekcji wad wzroku, wymagają jednak przestrzegania kilku zasad. Powinny być dobrane u specjalisty kontaktologa – jest nim okulista lub optometrysta. Raz dobranych soczewek kontaktowych i środków do ich pielęgnacji nie powinno się samodzielnie zmieniać, a w razie wątpliwości zawsze należy skontaktować się ze swoim specjalistą. Używając soczewek kontaktowych, trzeba pamiętać o zachowaniu zasad higieny, myciu rąk przed ich założeniem lub zdjęciem , oraz o dezynfekcji soczewek miesięcznych i dwutygodniowych. Ważne są również regularne kontrole optometryczne – nie rzadsze niż raz w roku – oraz przestrzeganie zaleceń specjalisty. W czasie infekcji, np. gdy masz katar lub kaszel, zamień swoje soczewki kontaktowe na zapasową parę okularów, którą zawsze powinieneś mieć w domu. Dla naszych klientów, którzy zdecydowali się na korekcję soczewkami kontaktowymi, przygotowaliśmy specjalny program, dzięki któremu będą pamiętać, jakich zasad przestrzegać podczas użytkowania soczewek, dostaną przypomnienie o nadchodzącym terminie wizyty kontrolnej oraz o tym, że czas zamówić nową paczkę soczewek. Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe? ZDECYDOWANIE TAK! Oto powody: - nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań noszenia soczewek kontaktowych u dzieci, to tylko kwestia chęci i determinacji - w niektórych sytuacjach, np. podczas WF-u, zajęć tanecznych, urodzinek w parkach zabawy, soczewki kontaktowe sprawdzą się lepiej niż okulary - dzieci szybciej się uczą, dlatego im szybciej pokaże im się jak zakładać, zdejmować i pielęgnować soczewki kontaktowe, tym szybciej opanują tę umiejętność i w przyszłości zamiast jednej opcji - okulary, będą miały dwa - okulary i soczewki kontaktowe - dzieci są bardziej obowiązkowe wbrew pozorom dorośli nieraz machną ręką i nie przejmą się zbytnio zaleceniami optometrysty, że o soczewki kontkatowe trzeba dbać, czyścić je, regularnie wymieniać płyn itp. Dzieci o wiele bardziej stosują się do tych rad - soczewki kontaktowe dają szersze pole widzenia - zwłaszcza przy dużych wadach wzroku - soczewki kontaktowe (oczywiście o właściwych mocach) są metodą korekcji, dzięki której wada wzroku dziecka jaką jest krótkowzroczność będzie może wolniej postępować Noszenie soczewek kontaktowych u dziecka niewątpliwe wymaga dużo czasu i zaangażowania rodziców. Naszym zdaniem warto, ponieważ jest to inwestycja w lepsze możliwości wzrokowe dziecka na przyszłość!
Czytaj dalej
Specjaliści ochrony wzroku
Kto to jest okulista? Okulista to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu. Niektórzy okuliści dobierają także okulary i soczewki kontaktowe, ale nie jest to ich główne zadanie. Do okulisty warto zgłaszać się regularnie na badania kontrolne, zwłaszcza badanie dna oka i ciśnienia śródgałkowego. Badania te pozwalają na wykrycie chorób, które jeszcze nie dają żadnych objawów, oraz na szybkie wdrożenie leczenia. Warto odwiedzać okulistę minimum raz na 2 lata, a po 60 roku życia 1 raz w roku, lub częściej. Kto to jest optometrysta? Optometrysta to specjalista zajmujący się doborem korekcji okularowej, terapią widzenia oraz ogólno pojętą edukacją wzrokową. Zgłosisz się do niego, aby sprawdzić, jaką masz wadę wzroku, czyli wadę refrakcji. Jeżeli istnieje taka konieczność, optometrysta przepisze Ci okulary lub soczewki kontaktowe. W przypadku zaburzeń widzenia obuocznego, na przykład zeza, uciekającego oka albo w przypadkach niedowidzenia, optometrysta przeprowadzi skuteczną terapię widzenia lub przepisze odpowiednie pomoce wzrokowe. Pomoże nawet malutkim dzieciom i osobom starszym, na przykład po udarach. Zgłosisz się do niego nie tylko wtedy, gdy potrzebujesz nowych okularów, gorzej widzisz lub widzisz podwójnie, ale także na kontrolę – minimum 1 raz na 2 lata lub 1 raz w roku, jeżeli nosisz soczewki kontaktowe. W naszym salonie możesz się umówić na badanie do naszych optometrystów - Darii Bąk i Mateusza Grzesika. Kto to jest optyk? Optyk to specjalista, który wykonuje okulary i pomoce wzrokowe. Spotkasz go jednak nie tylko w warsztacie, lecz także w salonie optycznym. Pomoże dobrać najbardziej odpowiednią oprawę, pasującą zarówno do twarzy pacjenta, jak i wady jego wzroku. Optyk dopasuje oprawę tak, by idealnie leżała na twarzy, i wymierzy, gdzie zamontować soczewki okularowe, sprawdzając położenie źrenic, tak aby nowa korekcja idealnie zapewniła dobry wygląd i najlepsze widzenie. Optyk wykona także naprawy Twoich okularów, lup i lunetek. W Salonie OMG czeka na Ciebie fachowa obsługa dwóch optyczek - Sylwii i Olgi, które zajmą się Tobą zaraz po badaniu wzroku oraz wtedy, gdy przyjdziesz z własną receptą lub przyniesiesz okulary do naprawy. Kto to jest ortooptystka? Ortooptystka to specjalistka lub specjalista (tak! mężczyzna też może zostać ortooptystką), który prowadzi specjalistyczne terapie widzenia we współpracy z okulistą. Poprowadzi małego pacjenta przez wymagający proces zasłaniania oczka, na przykład w terapii niedowidzenia lub zeza, oraz pomoże w bardziej powszechnych problemach, takich jak trudności z czytaniem, myleniem liter, czy problem z przepisywaniem z tablicy. Kto to jest tyflopedagog? Tyflopedagog to nauczyciel dzieci niewidomych i słabowidzących. Towarzyszy im podczas edukacji, wspierając ich rozwój na każdym etapie. W swojej pracy dostosowuje wymagania indywidualnie do potrzeb dziecka, na przykład podczas nauki orientacji przestrzennej.
Czytaj dalej
Choroby oczu
Jakie są najczęstsze choroby oczu? Nawet jeżeli dobrze o nie dbamy, nasze oczy czasami chorują. Większość osób ma za sobą zapalenie spojówek, jęczmień lub gradówkę, które mogą pojawić się u każdego niezależnie od wieku. Istnieje jednak szereg często występujących chorób, takich jak zaćma, jaskra, czy zwyrodnienie plamki żółtej, które pojawiają się u nas wraz z wiekiem. Choroby ogólne, np. cukrzyca, czy nadciśnienie, mogą powodować także zwyrodnienia siatkówki – tak zwane retinopatie. Niezależnie od tego, ile mamy lat i jakie jest nasze zdrowie, choroby oczu możemy nie zauważyć, ponieważ zazwyczaj nie powoduje ona bólu, a znaczące pogorszenie widzenia przychodzi późno. Jedynym skutecznym sposobem, by szybko zauważyć pojawiającą się chorobę są regularne kontrole optometryczne i okulistyczne – badajmy się regularnie! Który specjalista ochrony narządu wzroku zajmuje się leczeniem chorób oczu? Leczeniem chorób oczu zajmuje się lekarz okulista. Większość chorób oczu nie boli, dlatego warto regularnie odwiedzać okulistę, nie rzadziej niż raz na 2 lata. Do lekarza okulisty przyjmującego w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Kiedy umawiamy się na wizytę prywatnie, nie ma takiej konieczności. Co to jest zaćma? Zaćma to choroba, która powoduje, że soczewka w oku przestaje być przejrzysta. W zdrowym oku światło wpada do środka tak, jak wpada wiosną do domu przez czystą szybę. W oku z zaćmą świat widziany jest jak przez firankę. Stopniowo traci wyrazistość i kontrast. Dziś bardzo łatwo usuwa się zaćmę, wymieniając starą, zmętniałą soczewkę w oku na nową. Do zabiegu usunięcia zaćmy kwalifikuje lekarz okulista. Po zabiegu, tego samego dnia, pacjent wraca do domu. Nie należy jednak zapominać, że nieleczona zaćma prowadzi do ślepoty – dlatego po 60 roku życia wzrok należy badać przynajmniej raz w roku. Co to jest jaskra? Jaskra to choroba, która nieodwracalnie uszkadza wzrok, niszcząc nerw wzrokowy w oku. Może postępować bardzo powoli – mówimy wtedy o jaskrze otwartego kąta – lub pojawić się nagle i boleśnie – wtedy mamy zazwyczaj do czynienia z jaskrą zamkniętego kąta. Jaskra związana jest najczęściej z za wysokim ciśnieniem w gałce ocznej – dlatego trzeba je regularnie kontrolować podczas badania wzroku. Jest to bardzo podstępna choroba, bo gdy zauważymy jej objawy, często są już one nieodwracalne. Jednakże dostępnych jest wiele metod zapobiegania dalszemu rozwojowi tej choroby – stąd bardzo istotne są regularne kontrole, które umożliwiają wykrycie jaskry we wczesnym stadium rozwoju. Jeżeli w Twojej rodzinie ktoś chorował na jaskrę, niezależnie od wieku badaj wzrok nie rzadziej niż raz w roku. Twoje oczy Ci za to podziękują. Co to jest AMD (Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem)? AMD czyli Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, jak sama nazwa wskazuje, pojawia się… z wiekiem. Choroba ta ma dwie postaci – mokrą i suchą. Postać sucha jest zdecydowanie częstsza. Pojawia się powoli, powodując, że jakość widzenia stopniowo spada. Postać ta powoduje problemy z czytaniem, czy oglądaniem telewizji, a w zaawansowanym stadium nie można już rozpoznać twarzy bliskich. Choroba rozwija się przez wiele lat, więc można się na nią przygotować, dobierając lupy, czy odpowiednio urządzając mieszkanie, tak by pacjentowi żyło się jak najprościej. Nie są znane metody jej leczenia, ale dbając przez całe życie o zdrową dietę, ochronę przed światłem UV, dobry poziom cholesterolu we krwi oraz eliminując papierosy ze swojego trybu życia, możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Postać mokra jest postacią bardziej gwałtowną, a jej postępowanie czasowo mogą zahamować leki. Może pojawić się dużo wcześniej niż postać sucha, dlatego regularne badania dna oka są konieczne, by wykryć ją już na wczesnym etapie. Co to jest zapalenie spojówek? Zapalenie spojówek to choroba, która powoduje, że nasze oczy są czerwone, pieką, szczypią i łzawią. Czasami na brzegach powiek pojawia się też ropna wydzielina. Może być wywołana np. przez alergen, wirus lub bakterię. Leczeniem zapalenia spojówek zajmuje się lekarz okulista. Co to jest retinopatia cukrzycowa? Retinopatia cukrzycowa to choroba, która może pojawić się u pacjentów chorych na cukrzycę – zarówno I jaki i II typu. Naczynia krwionośne siatkówki oka, czyli jego części odpowiedzialnej za odbieranie światła, zaczynają rosnąć nieprawidłowo – nieleczone prowadzą do znacznego osłabienia, a nawet utraty wzroku. Jeżeli chorujesz na cukrzycę, badaj wzrok minimum 1 raz w roku, a Twoje oczy Ci za to podziękują. Co to jest retinopatia nadciśnieniowa? Nadciśnienie dotyka coraz więcej osób, wpływając negatywnie na układ krwionośny – w tym na tętnice znajdujące się w siatkówce oka. Takie zmiany prowadzą do retinopatii nadciśnieniowej, a ona może nieodwracalnie uszkodzić wzrok. Pamiętaj, aby powiedzieć specjaliście podczas badania wzroku, o tym że chorujesz na nadciśnienie, nawet jeżeli jest ono niewielkie.
Czytaj dalej
Prezbiopia
Co to jest prezbiopia? Prezbiopia to pojawiająca się wraz z wiekiem trudność dobrego widzenia z bliska. Może pojawić się już około 40. roku życia i jest zupełnie naturalna, czeka każdego z nas. Zauważamy ją zazwyczaj gdy musimy oddalać od siebie czytany tekst coraz dalej, i dalej, a drobne litery wydają się coraz mniej przyjemne do czytania. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań korygowania prezbiopii – w zależności od potrzeb po badaniu optometrycznym specjaliści w naszym salonie pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie. Jak w naszym salonie korygujemy prezbiopię? Prezbiopię można korygować zarówno okularami, jak i soczewkami kontaktowymi. Okularami przeznacznonymi dla osób z prezbiopią są okulary progresywne. Zapewniają one dobre widzenie z daleka, ale umożliwiają także czytanie z bliska lub pracę przy komputerze. Czytanie etykiet w sklepie lub sprawdzenie godziny na zegarku już nigdy nie będzie problemem. Dodatkowo, warto wyposażyć się w drugą parę okularów przeznaczoną do pracy w biurze lub pracy w bliskich odległościach. Zapewni ona najlepsze pole widzenia z bliska, dzięki czemu uzyskasz najwyższy komfort podczas precyzyjnych prac, malowania paznokci, majsterkowania, czy czytania drobnych tekstów. Osoby aktywne z pewnością docenią multifokalne soczewki kontaktowe, dzięki którym w ciągu dnia można zapomnieć o okularach, widząc dobrze na każdą odległość. Także podczas uprawiania sportu.
Czytaj dalej
Wady Wzroku
Jakie są wady wzroku? Wadami wzroku są krótkowzroczność, nadwzroczność (dalekowzroczność) i astygmatyzm. Z każdą z nich możemy się urodzić, ale mogą pojawić się one także wraz z wiekiem. Wady wzroku często pogłębiają się stopniowo, dlatego na początku ich nie zauważamy – stąd ważne jest, aby przez całe życie regularnie kontrolować swój wzrok u optometrysty. Co to jest krótkowzroczność? Krótkowzroczność to wada wzroku, która nie pozwala nam widzieć wyraźnie z daleka. Już niewielka powoduje, że znaki drogowe i litery na szkolnej tablicy stają się niewyraźne. Układ optyczny w oku zbyt mocno załamuje promienie światła, które wpadają do naszego oka – okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe rozwiążą ten problem, a obraz znów stanie się wyraźny. Co to jest nadwzroczność (dalekowzroczność)? Nadwzroczność to wada wzroku, której można nie zauważyć. Czasami osoba nadwzroczna widzi źle, a czasami… tylko nie lubi czytać. Często ból głowy spowodowany jest ukrytą nadwzrocznością. Oko nadwzroczne ma za słabą moc, dlatego musi cały czas intensywnie pracować, aby obraz świata był wyraźny. Dlatego pamiętajmy – nie lekceważmy wizyt kontrolnych u optometrysty nawet wtedy, kiedy widzimy wyraźnie. Specjalista w gabinecie zadecyduje, czy musimy korygować wadę wzroku, oraz dobierze okulary lub soczewki kontaktowe. Co to jest astygmatyzm? Astygmatyzm to wada wzroku, która powoduje rozmyte widzenie zarówno z daleka, jak i z bliska. Światło wpadające do oka obarczonego astygmatyzmem nie załamuje się tak samo z każdej strony, dlatego obraz, który widzimy, jest daleki od ideału. Choć czasami czytamy nawet drobne litery i bez problemu widzimy numer nadjeżdżającego autobusu, możemy mieć astygmatyzm. Dlatego raz na 2 lata wskazana jest wizyta u optometrysty, który sprawdzi, czy nie pojawiła się u nas właśnie ta wada wzroku. Osoby mające astygmatyzm, aby widzieć lepiej, mogą nosić zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe.
Czytaj dalej